Tak ako internet rokmi rastie a ponúka široký priestor pre trávenie voľného času a pre biznis, stáva sa zároveň miestom, kde je tažké uplatniť duševné vlastníctvo a zákony. Tento divoký západ sa snažia už roky úpenlivo upraviť štáty pomocou širokej diskusie a implementáciou rôznych nariadení a zákonov, ale bez zásadných úspechov. Najmä diskusia ohľadom ochrany autorských práv tak naberá na intenzite a menia sa trendy.
Pochopili to aj samotné spoločnosti, ktoré inzerujú na rôznych platformách. Ich fanúšikovia ako aj celé komunity sa stali citliví na preberanie a zobrazovanie obsahu od užívateľov bez priznania kreditu tvorcom. V roku 2019 si Tmobile počas amerického Super Bowl v rámci svojej kampane prepožičal jeden tweet od užívateľa bez toho, aby mu priznal autorstvo. Vyvolalo to veľkú vlnu pobúrenia a kampaň operátora sa stratila vo vlne negatívnych komentov. A to napriek tomu, že užívateľovi dopredu zaplatili a všetko uviedli na správnu mieru.
Práca s komunitami
Do popredia sa tak stále viac dostáva stúpajúci trend práce s komunitami, chápania ich potrieb, uverejňovanie originálneho obsahu. Ten potláča zaužívané generické scenáre a čoraz častejšie zapája samotných užívateľov do procesu a na konci im priznáva autorstvo. Tento trend má však na slovenskom trhu ešte svoje rezervy a aplikujú ho skôr väčšie spoločnosti, ktoré do reklamy investujú nemalé peniaze. Naopak u menších spoločností a podnikateľov platí trend, že skoro až 50% z nich svoj obsah pripravuje bez stratégie (väčšinou spontánne a nepremyslene) a nedostáva patričnú prioritu. Výsledok potom môže byť chaotický bez želaného efektu a vynaložené prostriedky prinajmenšom diskutabilné. Impulzívne, nepravidelné a nepremyslené investovanie do reklamy môže skôr spôsobiť nepochopenie na strane komunity, priestor pre konkurenciu a následný prirodzený odlev fanúšikov.
Aké očakávame trendy na rok 2020?
- Vytvorenie a udržiavanie komunity svojich fanúšikov, ako aj pravidelná práca s nimi je dôležitým trendom pre najbližšie roky. Dôležitý je originálny a odvážny obsah, ktorý musí zaujať. Intenzívnejšia tak bude prirodzene aj spolupráca s influencermi.
- Content marketing postupne získa viac leadov ako platená reklama a tak pri dobrej práci s komunitou získa veľkú časť návštevnosti zadarmo.
- Čoraz masívnejšie bude vytváranie podcastov, ktoré sú v pretlaku informácií v uponáhľanom svete stále prístupnejšou formou prijímania trendov a aktualít.
- Facebook na slovensku dosahuje svoje maximá, do popredia pôjde naďalej vďaka influencerom a osobnostiam Instagram a rastie aj Twitter. Komunikačný mix sa tak mierne zmení.
- Vývoj a implementácia AI a AR sa neúprosne tlačí do rôznych segmentov a dopyt sa zvyšuje. Nebude to len o chatbotoch. Pozrieť si priamo v predajni odtieň farby na vlasy, alebo vypýtať väčšie číslo šiat v skúšobnej kabínke bude pre komfort zákazníka čoraz väčšou samozrejmosťou.
- Bude rásť dopyt po dátach. Čoraz väčšia potreba poznať svoje publikum prinesie na efektívnu prácu s ním ako aj cielenie reklamných kampaní hlad po detailných informáciach.
Je preto dôležité myslieť dopredu a naplánovať si nielen online, ale aj iné spoločné aktivity vo forme ucelenej stratégie. Konzistentnosť redakčného plánu, dobre pripraveného komunikačného mixu a originálneho obsahu prijateľného pre komunitu firmy v kombinácii s vyladeným a dobre navrhnutým webom by mali byť základným kameňom každej úspešnej firmy. Následne je potom jednoduchšie odhadnúť a merať nie len potrebné náklady, ale aj úspech podpory či predaja svojich produktov a služieb.